Posłuchaj Pyzy #7 albo dekolonizacja literatury i straszenie nowożytne

Dźwiękowe specjały Pyzy
Dźwiękowe specjały Pyzy
Posłuchaj Pyzy #7 albo dekolonizacja literatury i straszenie nowożytne
/

W pierwszym tegorocznym odcinku woda (w znaczeniu: morze, oczywiście, nie musicie się martwić, że to na przykład sąsiad zalewający nam mieszkanie) nie przeszkodziła w tym, by pojawił się gość. A właściwie gościni – w pierwszym segmencie (od 1:00 do 19:24) mam przyjemność rozmawiać z Anną Wilczyńską z bloga Islamista. Zastanawiamy się nad pojęciem dekolonizacji literatury, miejscem autorek w formowaniu się kanonu przy tłumaczeniach, a Ania poleca konkretne książki. Jeśli zastanawialiście się, po co z literatury arabskiej dostępnej po polsku sięgnąć – znajdziecie tu dobrą podpowiedź.

W części drugiej (od 19:25) opowiadam Wam o M. R. Jamesie, jednym z moich ukochanych autorów starej grozy i o tym, co jest w jego pisaniu specyficznego. Nawiązuję tu oczywiście do akcji czytelniczej, którą Wam zaproponowałam. Do końca stycznia jeszcze kilka dni, liczę, że nieskuszeni i nieskuszone jeszcze się dadzą skusić nie tylko na zapoznanie z twórczością Jamesa, ale i na czytanie starej grozy na głos.

I to wszystko na dzisiaj, żeby nie przekraczać magicznej liczby minut do wysłuchania. Jeśli macie pytania, uwagi, coś Was zainteresowało – dawajcie znać!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.