Nabokoviada 2 albo o ponownym czytaniu z mistrzem

Słuchajcie, obiecywałyśmy razem z Naią, że skoro Vladimir Nabokov napisał jeszcze oprócz swoich wykładów z literatury powszechnej także te z literatury rosyjskiej, to my w końcu po nie sięgniemy. I sięgamy! Nadszedł ten dzień! I proponujemy Wam, a jakże, wspólne czytanie.

„Wykłady z literatury rosyjskiej” są skomponowane nieco inaczej (i mają, jak odkryłyśmy, różne wersje) niż te z literatury powszechnej (klik). Nabokov niekoniecznie skupia się tu na jednym dziele, bardziej na jednym twórcy. Brakuje tym razem autorek (shame!). Postanowiłyśmy jednak, idąc po własnych śladach, spośród proponowanych dzieł autorów wybrać po jednym.

 

Jak widzicie, i tak jest dosyć bogato. Zaczynamy „Martwymi duszami” (wstępnie umówionymi na 20 kwietnia, więc kto ma ochotę – zapraszamy, zdążycie!). Będzie trochę dzieł dłuższych, ale i będą tak zwane króciaki. Można będzie się zapoznać z czymś nowym (dla mnie to będzie powrót do porzuconych kiedyś w jednej trzeciej „Braci Karamazow”) i powtórzyć coś znanego (och, może wreszcie przestanę pałać niechęcią do Tołstoja!). Będzie można zaznajomić się z autorami, po których sięga się dzisiaj rzadko (Gorki), sporadycznie (Turgieniew) albo obowiązkowo (Dostojewski). Od wyboru, do koloru.

Mamy nadzieję zobaczyć się z Wami gdzieś w tej wspólnej czytelniczej drodze. A ja przy okazji w ferworze wspólnego czytania przypominam też o nadchodzących urodzinach Charlesa Dickensa, bo z tej okazji będziemy piknikować z Tarniną nad jego „Olivierem Twistem”. Mam takie poczucie, że zapowiadam, zapowiadam – ale też i realizuję, więc… Kto chętny, na pokład!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.